środa, 29 sierpnia 2007

ciało

Piękna skóra wymaga właściwej pielęgnacji, lecz przede wszystkim systematyczności. Codziennie po kąpieli (lub lepiej prysznicu) należy wcierać w ciało balsam nawilżający, lub dla suchej skóry balsam natłuszczający i nawilżający. Wiem, że nieraz nie ma czasu, albo po prostu nie chce się balsamować ciało, dlatego chociaż raz w tygodniu dobrze jest posmarować ciało grubszą warstwą balsamu lub oliwki i najlepiej na noc kiedy skóra lepiej wchłania składniki odżywcze.

Depilacja:
Depilację wiadomo najlepiej wykonywać często. Trzeba pamiętać, że każdorazowo trzeba skórę posmarować odżywczym lub hamującym porost włosów balsamem, albo oliwką dla dzieci.

Peeling:
Moim zdaniem wykonywanie peelingu zależy od indywidualnych potrzeb. Ja jestem młoda, więc peeling robię sobie raz na miesiąc i mi wystarczy. Jednak im starsza skóra, tym częściej trzeba go wykonywać, lecz maksymalnie raz na tydzień. Trzeba też uważać, jeśli masz delikatną i cienką skórę, żeby nie pogorszyć jej stanu. Dobrym peelingiem jest peeling z soli lub cukru. Jeśli jednak masz bardzo delikatną skórę albo zrezygnuj z peelingu, albo wybierz delikatny.
Sól ułatwia usuwanie toksyn z organizmu przez skórę, dlatego peeling z soli polecany jest osobom odchudzającym się. Robi się go tak: bierzesz 3-4 łyżki soli, dodajesz do niej "na oko" tak, żeby mikstura łatwo dała się rozprowadzić, balsamu lub żelu do mycia ciała. Następnie wymasuj całe ciało peelingiem, spłukaj wodą i posmaruj balsamem. Skóra będzie jedwabiście gładka i bardzo dobrze wchłonie składniki odżywcze balsamu.
Zamiast soli można użyć cukru, jednak niestety nie znam jego właściwości pielęgnacyjnych, a poza tym przy dzisiejszej cenie cukru chyba lepiej użyć do peelingu soli.

Metody antycellulitowe (oraz przeciw rozstępom):
Cellulit jest zmorą dzisiejszych czasów. Jednak można z nim wygrać. Aby stoczyć skuteczną z nim walkę, należy mieć do tego zapał. A więc zaczynamy.

Po pierwsze należy unikać gwałtownych zmian wagi.
Po drugie, najlepiej codziennie, masować skórę przez 5 minut szorstką rękawicą do kąpieli lub nawet gąbką (chodzi po prostu o to, by poprawić ukrwienie skóry). Po masażu lub w trakcie wmasuj w ciało krem lub żel antycellulitowy (bardzo dobry jest Vichy-GlucoBlock (straciłam po miesiącu bez diety 2 cm w obwodzie uda), nie próbowałam nowego D-Stock, ale też na pewno jest dobry, albo kremy innych firm w przystępniejszej cenie, bo nie mówię, że są złe).
Po trzecie stosuj naprzemiennie zimne i ciepłe prysznice, kończąc zimnym.
Po czwarte ćwicz! Jazda na rowerze też na pewno nie zaszkodzi. Ćwiczenia ułatwiają pozbycia się tego defektu.

Dłonie:
Są wizytówką każdej kobiety. Jednak związki chemiczne zawarte w środkach czystości, proszkach do prania potrafią skutecznie pozbawić je naturalnej ochrony w postaci płaszczu lipidowego skóry. Dlatego radzę prać, zmywać, itp. w rękawiczkach, natomiast po tych czynnościach natychmiast posmarować dłonie tłustym kremem.
O dłonie tak, jak o twarz, trzeba dbać szczególnie, gdyż mają one bardzo cienką skórę. Są narażone o wiele bardziej na szkodliwe czynniki środowiska (wiatr, słońce) niż inne części ciała. Trzeba je kremować codziennie. Dobrym kompresem na suchą skórę dłoni jest kompres z oliwy, którą podgrzewa się i smaruje dłonie na noc, następnie owija się dłonie folią i nakłada wełniane rękawiczki. Rano dłonie są gładziutkie oraz doskonale natłuszczone i odżywione.
Aby bardzo dokładnie oczyścić paznokcie, wystarczy włożyć palce w połówkę cytryny.
Manicure wykonujemy raz na tydzień, by dłonie prezentowały się pięknie każdego dnia. Nie musi to być manicure francuski, ważne by znaleźć czas na pielęgnację dłoni.

Stopy i łydki:
Stopy są częścią ciała, którą najczęściej bagatelizujemy. Jest na nich wprawdzie najgrubsza skóra, lecz i one wymagają zwrócenia uwagi. Każdego dnia spełniają największą rolę- muszą nas zanieść tam, gdzie im każemy, dlatego wieczorem tak bolą lub są opuchnięte, a nawet gdy nie, to i tak są zmęczone. Poświęćmy im chociaż 5 minut. Wystarczy namoczyć je w gorącej wodzie z solą, np. morską lub w naparze z szałwii, skrzypu, rumianku lub lawendy. Po wymoczeniu dobrze usunąć martwy naskórek peelingiem (najlepiej do stóp, bo ściera znacznie mocniej lub solnym; powyżej).
Jeśli stopy są suche, zróbmy im kąpiel w siemieniu lnianym. Pół szkl. siemienia gotujemy z 2 litrami wody (powinno mieć kleistą konsystencję). Odstawiamy i przecedzamy. Dodajemy 2-3 kapsułki z witaminami A+E i moczymy stopy w kleiku przez 30 minut.
Wieczorem często odczuć można opuchnięte łydki. Dzieje się tak dlatego, że cały dzień były one w postawie stojącej, co utrudniało odpływ krwi. Aby odczuć ulgę, połóż się i unieś wysoko nogi, prawie tak, jak do "świecy". Po 2-3 minutach odczujesz ulgę.

Piersi:
Należy traktować je z należytym szacunkiem. Moja ciocia mówi, że aby piersi były jędrne, należy je masować. Podczas kąpieli masuj myjką lub rękawicą swój biust, a również badaj go co jakiś czas, by ustrzec się przed rakiem, ponieważ lepsza jest profilaktyka niż leczenie.

Wysuszona skóra:
Doskonale nawilży ją oliwka dla dzieci, która jednocześnie jest idealna do opalania (ale nie zawiera filtrów, więc najpierw posmaruj się emulsją do opalania).

Brak komentarzy: