Każda z nas chce mieć piękną twarz. Jednak, by cera była nieskazitelna, trzeba ją właściwie pielęgnować. Poniżej znajdziesz wszystko co dotyczy prawidłowej pielęgnacji poszczególnych rodzajów skóry, a także przepisy na sprawdzone domowe maseczki.
a) cera trądzikowa, tłusta
Najczęściej ma skłonności do wyprysków i zaskórników. Nie potrzebuje dodatkowego natłuszczania, jedynie nawilżania. Dobrze jest brać codziennie witaminy z grupy B.
Do właściwej pielęgnacji potrzebne są:
- żel do mycia twarzy (Avon, dr Irena Eris, Synergie, itp.) lub mleczko (lecz beztłuszczowe), ew. delikatne mydło ( np. Palmolive, Luksja, Dove)
Mydło najlepiej używać bardzo rzadko, gdyż nie można skóry nadmiernie wysuszyć.
- tonik antybakteryjny-bezalkoholowy (Avon, dr Irena Eris, Synergie, itp.), ew. można użyć miejscowo na wypryski rozcieńczonego 1:5 roztworu arniki górskiej lub ziół szwedzkich, ale tylko raz dziennie przez okres 3 dni po czym zrobić przerwę ok. tygodnia i powtórzyć
- krem nawilżający (np. Nivea Soft, aloesowy Naturals lub brzoskwiniowy Avonu, Hydrafresh L’Oreal, Synergie Fresh)
Punktowo na dzień możesz używać korektora lub żelu, który pomoże wyleczyć pryszcze. Jeśli masz ślady po wypryskach użyj soku z cytryny lub kremu wybielającego, który kupisz w każdej aptece.
Najważniejsze!
Nie wyciskaj krostek. Wiem, że trudno się powstrzymać, lecz później efekty są opłakane.
Raz w tygodniu zrób sobie peeling np. z otrąb lub maseczkę z płatków owsianych (przepisy poniżej).
Gdy czujesz, że twoja cera potrzebuje nawilżenia, jest sucha i ściągnięta, to wtedy, najlepiej na noc, bo wtedy skóra przyjmuje najwięcej substancji odżywczych, nałóż grubą warstwę kremu nawilżającego lub półtłustego.
b) cera normalna
Jest łatwa w pielęgnacji, lecz nie można jej zaniedbać. Codziennie używaj emulsji kosmetycznej lub mleczka do zmywania makijażu, potem toniku bezalkoholowego, a na koniec kremu, najlepiej nawilżającego. Raz w tygodniu użyj maseczkę oczyszczającą, po której nawilżającą.
c) cera mieszana
Sucha na policzkach i tłusta w strefie T (nos, czoło, broda). Policzki wymagają nawilżenia, a reszta zmatowienia. Bardzo dobrze radzą sobie z tym kosmetyki, np. Synergie Pure, Pond’s, Hydro System.
Dobra jest maseczka z płatków owsianych (przepis poniżej).
Po użyciu mleczka (mydła lepiej nie stosować), zamiast kupnego toniku spróbuj toniku z zielonej herbaty (przepis poniżej).
d) cera sucha
Bardziej niż inne wymaga nawilżenia, jak i natłuszczenia. Często odczuwa się „ciągnięcie” skóry.
Możesz używać mleczka i emulsji, a nie żelu do mycia twarzy. Tonik również dobieraj do suchej skóry (choć możesz użyć toniku z zielonej herbaty opisanego poniżej-wyjdzie taniej). Po oczyszczeniu skóry i tonizowaniu najlepszym kremem będzie półtłusty (krem nagietkowy lub rumiankowy Ziaja), lecz można też, np. co drugi dzień stosować krem intensywnie nawilżający (np. Vichy).
Rodzaj kremu zależy od tego, czy twoja skóra potrzebuje nawilżenia, czy natłuszczenia. Aby to sprawdzić połóż na twarz warstwę kremu nawilżającego, odczekaj aż się wchłonie i wtedy: - jeśli odczuwasz naciągnięcie skóry, może to oznaczać, że musisz natłuścić skórę odpowiednim kremem, -jeśli skóra bardzo szybko przyjęła kosmetyk, to posmaruj ją jeszcze raz i gdy czujesz ukojenie, to oznacza, że twoja skóra wymaga nawilżania (użyj kremu intensywnie nawilżającego lub smaruj twarz kremem kilka razy dziennie).
Maseczki
Przed użyciem maseczki dobrze jest skórę oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń. Można zrobić parówkę z ziół (nagietka, rumianku, mięty, lawendy lub innych), która powinna trwać ok. 5 minut lub dowolnej maseczki oczyszczającej. Po niej nakładamy maseczkę w zależności od potrzeby naszej skóry, po czym smarujemy twarz tonikiem, by zamknąć, otworzone podczas parówki, pory. Następnie smarujemy buzię kremem.
OCZYSZCZAJĄCE
Z otrąb
Nasyp 2 łyżeczki otrąb do miseczki i rozgnieć lub zmiel. Następnie dodaj kilka kropel oleju roślinnego i zmieszaj składniki. Rozłóż maseczkę na twarzy, odczekaj 2 minuty i zmyj letnią wodą.
Z płatków owsianych
Weź 2 łyżki płatków, wsyp je do miseczki i wlej tyle ciepłej wody (lub mleka, jeśli chcesz lepiej nawilżyć twarz), by powstała rzadka papka. Odczekaj 15 minut, by płatki spęczniały i papka się zagęściła. Nałóż maseczkę na twarz i trzymaj ok. 20 minut (jeśli masz suchą skórę trzymaj ją ok.10 minut, by nie zaschła). Maseczkę najwygodniej zmyć wilgotnym wacikiem. Zmywanie trwa długo, lecz efekt jest bardzo dobry-skóra jest doskonale oczyszczona, a jednocześnie nawilżona. Stosuj ją raz na tydzień lub 2 tygodnie.
Z porzeczek
Zamyka rozszerzone pory przy tłustej cerze, usuwa z jej powierzchni nadmiar sebum. Potrzebne są: 2-3 kiście czerwonych i białych porzeczek, łyżeczka mąki ziemniaczanej. Rozgnieć porzeczki, odsącz sok, zmieszaj go z mąką. Papkę nałóż na twarz, zmyj po 20 min.
Malinowa
Leczy zmiany trądzikowe, oczyszcza cerę z zaskórników i krost, zamyka rozszerzone pory, działa ściągająco. Umyj 10 malin i rozgnieć na jednolitą masę. Nałóż na twarz i zmyj po 15 minutach. Przemyj twarz łagodnym tonikiem.
Drożdżowa
Działa oczyszczająco i wygładzająco. Wskazana przy cerze z trądzikiem. Zwęża pory. Na łyżeczce podgrzewa się parę kropli miodu i uciera z 3 dag drożdży. Przy cerze suchej warto dodać 3-4 krople oliwy. Papkę nakłada się na twarz i szyję. Po 15 min. zmywa się letnią wodą (przegotowaną).
Jabłkowa
Obrane ze skórki średnie zielone jabłko utrzyj na tarce o drobnych oczkach. Z ćwiartki świeżej cytryny wyciśnij sok i dodaj go do startego jabłka. Wymieszaj drewnianą łyżką.
NAWILŻAJĄCE:
Z płatków owsianych
Przepis powyżej.
Jogurtowa lub z twarożku
Nałóż twarożek lub jogurt na twarz jak maseczkę (możesz dodać łyżeczkę miodu) i pozostaw na 10-15 minut. Nawilży ona skórę i pomoże przy pryszczach.
Pomidorowa
Nadaje się do cery tłustej lub trądzikowej. Nałóż plasterki lub papkę z pomidorów na twarz i odczekaj 15 minut.
Ziemniaczana
Nawilżająca i łagodząca. Rozgnieć widelcem ugotowanego ziemniaka. Zmieszaj z mlekiem i połóż na twarz. Zmyj po chwili ciepłą wodą.
Drożdżowa
Doskonała przy tłustej cerze i kłopotach z młodzieńczym trądzikiem. 3 dag drożdży rozpuść w letnim mleku. Wymieszaj. Nałóż na twarz i po 5 minutach zmyj zimną wodą. Stosowana systematycznie zlikwiduje problemy z cerą.
Bananowa:
Odświeża i wygładza twarz. Rozgnieć banana widelcem, dodaj 1 łyżkę twarogu, kefiru lub śmietany, wymieszaj i nałóż na twarz i dekolt. Gdy poczujesz, że wyschła, zmyj ją ciepłą wodą.
Z brzoskwini:
Działa ściągająco, zamyka pory, wygładza cerę, oczyszcza ją i odświeża, a także nawilża i lekko natłuszcza. Rozgnieć duży owoc lub pokrój w plasterki i nałóż na twarz.
Owocowa
Szybko wygładza odwodnioną skórę, poprawia jej koloryt, usuwa oznaki zmęczenia. Składniki: 2 truskawki, 4 maliny, 1 żółtko, 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej, łyżeczka miodu. Owoce utrzyj na jednolitą masę. Dodaj żółtko, miód i mąkę. Nałóż na twarz i szyję. Gdy maseczka zaschnie, zmyj ją ciepłą wodą. Stosuj ją 2-3 razy w tygodniu.
Ogórkowo - śmietanowa
Doskonale nawilża i nadaje się jako kuracja przeciwzmarszczkowa - dla cery suchej. Średni świeży ogórek obierz dokładnie ze skórki. Zetrzyj go na tarce o drobnych otworach i wymieszaj z sokiem, który się oddzielił. Do papki dodaj 2 łyżki 185 śmietany UHT.
bananowo - mleczna
Nawilżająca do cery wrażliwej. Połówkę obranego banana rozgnieć widelcem na jednolitą masę. Dodaj 2 łyżeczki mleka UHT (najlepiej o niskiej zawartości tłuszczu i całość wymieszaj drewnianą łyżką.
PRZECIWZMARSZCZKOWE:
Truskawkowa
Spłyca bruzdki, napina skórę i rozjaśnia przebarwienia. Składniki: 5 dojrzałych truskawek, łyżka oleju sojowego. Truskawki rozgnieć widelcem, zmieszaj z olejem. Papkę nałóż na twarz, zmyj po 20 min.
Pomarańczowa
Przywraca skórze sprężystość i jędrność, spłyca bruzdki i zmarszczki. Składniki: 2 łyżki twarożku, 2 łyżki oleju słonecznikowego, sok z połówki pomarańczy. Zmiksuj składniki na jednolitą masę. Nałóż papkę na twarz, szyję, dekolt. Po 20 min. zmyj maseczkę letnią wodą, skórę spłucz zimnym strumieniem.
Białkowa
Idealna przed "wielkim wyjściem", doskonale wygładza - do cery tłustej. Białka z dwóch jajek ubij na sztywną pianę i cienką warstwą nałóż tylko na twarz (skóra szyi i dekoltu nie jest sucha). Tą maseczkę zmywa się dość ciepłą wodą.
Ziemniaczana
Jest to maseczka wygładzająca do cery suchej. Średniej wielkości surowy ziemniak zetrzyj na tarce o najdrobniejszych oczkach. Całość trzeba wymieszać, bo sok może oddzielić się od reszty.
Z siemienia lnianego
Maseczka wygładzająca do cery wrażliwej. Dwie łyżki siemienia lnianego zalej czterema łyżkami gorącej wody (ale nie wrzącej) wody. Przykryj naczynie i odstaw w chłodne miejsce do ostygnięcia. Gdy woda stanie się oleista, wymieszaj ją z nasionkami.
Amerykańska
Odświeża, ożywia i wygładza zmęczoną skórę, a suchą czyni delikatną i sprężystą. Świeżo ugotowany, duży ziemniak w łupinie obiera się, rozgniata i miesza na papkę z odrobiną świeżego mleka i jednym żółtkiem. Mieszaninę tę należy podgrzać, wstawiając do gorącej wody i możliwie najcieplejszą kłaść na twarz, przykryć gazą i ręcznikiem w celu utrzymania wysokiej temperatury przez kilka minut. Po 20 min. zmywa się maseczkę ciepłą, a potem jak najzimniejszą wodą.
ODŚWIERZAJĄCE:
Winogronowa
Likwiduje wszelkie oznaki zmęczenia oraz nadaje cerze ładny koloryt i blask. Osiem winogron obierz ze skórki, usuń pestki, rozgnieć widelcem na papkę. Nałóż ją na twarz i po 20 min. zmyj letnią wodą.
Cytrynowa
Napina skórę, nieco ją wybiela, a także dezynfekuje. Potrzebne są: cytryna, żółtko, łyżeczka soku z cytryny. Sparzoną cytrynę podziel na połówki, wydrąż miąższ. W skórkę wlej żółtko i odstaw na 4 godziny, by przeszło olejkami eterycznymi. Potem dodaj sok. Papkę nanieś na twarz, zmyj po 20 min. letnią wodą i spłucz zimną.
Jabłkowa
Przywraca skórze promienny wygląd, ma bardzo silne działanie odżywcze - jest zastrzykiem energii dla skóry. Przygotuj: 2 łyżki twarożku homogenizowanego, jabłko, 10 kropli oliwy z oliwek. Jabłko utrzyj na tarce, zmieszaj z pozostałymi składnikami. Nałóż na twarz, odczekaj 20 min. i zmyj ciepłą wodą.
TONIKI:
Cytrynowy
Tonik z soku z cytryny doskonale oczyści skórę i nawilży ją. Po nałożeniu trochę szczypie, ale tak musi być. Zmyj lekko samą wodą, jeśli czujesz, że twoja cera jest zbyt ściągnięta. Trzeba później posmarować twarz lekkim kremem.
Z zielonej herbaty:
Zalej 2 łyżeczki zielonej herbaty bardzo ciepłą, lecz nie gotującą się wodą (ok. pół szklanki). Odczekaj 5-10 minut i wacikiem nasączonym chłodnym naparem przemyj twarz, nie zmywaj wodą.
Mleczko ogórkowe:
Rewelacyjnie oczyszcza cerę i zmniejsza pory. Jest doskonałe do cery tłustej. Świeże ogórki zetrzyj na tarce, odciśnij sok i dodaj łyżeczkę balsamu do ciała, 1 łyżkę mąki i mleka. Wymieszaj składniki i połóż na twarz i dekolt. Po wchłonięciu mleczka umyj twarz ciepłą wodą.
środa, 29 sierpnia 2007
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz